Organik ve doğal arasındaki fark

tarafından
100
Organik ve doğal arasındaki fark

Organik ve doğal arasındaki fark?

Organik tarım hiçbir kimyasal ürün kullanılmadan ilaçlamalar ve gübrelemeler yapılarak üretilme biçimidir. Doğal tarım ise doğanın kendi döngüsüne hiç müdahale etmeden yetişen ürünlerdir. Doğanın bitkilere sunduğu imkanları bizler kendi seralarımızda hiçbir kimyasal madde kullanmadan uygulayarak organik ürünler üretebiliriz. 

Organik tarım nasıl yapılır?

Organik tarım yapmaya başlamadan önce tamamı ile bilgili bir birey olmalısınız. Doğal ve organik arasındaki farkı bilerek organik tarımın genel ilkeleri doğrultusunda ilerlemelisiniz.

  • Organik tarım ilkelerine uygun tohum seçimi.
  • Ürün bolluğunu (verimliliğini) artırmak için doğal gübre kullanılması.
  • Bitki hastalıkları için doğal önlemler.
  • En doğru sulama biçimi
  • Arındırılmış ve düzenlenmiş sera alanı.
  • Ürünler doğru hazırlanmış depolarda saklanmalı.

En baştan ilerleyerek doğru ilkeleri uygulayarak organik tarım yapılabilir.Orman bakanlığı yönergeleri ve kanunları hakkında bilgi sahibi olarak organik tarım yapılması gereken alanların nasıl bir düzenleme yapılması gerektiği detaylı bir biçimde öğrenebilirsiniz. Bazı belgelere sahip olunması gerekmektedir. Bu belgeleri almanız ve kurallara uymanız gerekecektir. Bu uygulamalar yapıldığında mahsullerimiz tarım ürünü değil organik tarım ürünü olacaklardır. Üretmiş olduğunuz ürünlerin organik olmayan türevleri de mevcuttur. Mahsulünüzü pazara sunduğunuzda diğerlerinden daha pahalı olması gerekmektedir. Organik olmayan ürünlerin üretim hacmi daha fazla olduğu için ucuza satabilirler. Sizlerin ürünleri sağlıklı,organik ürünlerdir. Bunlar belgeli ve ispatlı olduğunda alıcılar fiyatlarına aldırış etmeden mahsulünüzü alacaklardır. Şöyle ki Türkiye’de organik ürün tüketimi gün geçtikçe artmaktadır.

Organik tarım seracılık

Organik tarım yapmak için sera kurmak istediğiniz alanın öncelikle tüm kimyasallardan ve zararlı ürünlerden arındırılmalıdır. Kanunlara uygun şekilde serayı seçmiş olduğunuz yerleşkeye kura bilirsiniz. Sera havalandırmalarına böcekler ve zararlı maddelerin girmemesi için tül çekilmelidir. Sera içerisinde bulunan bitkilerin gelişimini hayvan gübreleri ile sağlanması gerekir. Bütün bu olaylar kanunlar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Seramızı uygun koşullara getirdik,zararlı maddelerden arındırdık tamamı ile organik tarım yapılabilme koşullarını sağladık. Ürünlerimiz filizlendi,büyüdü ve meyve vermeye başladı. Ürünlerin stoklanması gerekmekte. Stoklanması gereken ürünleri öncelikle toplamalısınız. Depo alanınızda organik olmayan başka bir ürün var ise boşaltmalısınız. Gerekli dezenfektan işlemlerini yapmalısınız. Organik tarım yapılan ürünlerin depoya konması gereken koşullara kavuştur malısınız. Tüm bu koşulların sağlanması sonucu mahsullerinizi orada tutabilirsiniz.