Sağlıklı kilo almak için ne yapılmalı

tarafından
158
Sağlıklı kilo almak için ne yapılmalı

Sağlıklı kilo almak için ne yapılmalı diye düşünüyorsanız en etkili yöntemi öğrenmek için bazı sağlık testlerinden geçmeniz gerekmekte. Troidler hızlı çalışıyor ise kilo alamazsınız. Anemi “kansızlık” sorunu var ise kilo alamazsınız. Migde ile ilgili bir sorununuz var ise kilo alamazsınız.

Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise kilo alamamanızın nedenleri yeteri kadar gıda tüketimi yapılamıyor veya aşırı stresli bir dönem geçiriliyordur.

Kilo almak için ne yapılmalı?

1. Kilo almak için kuru yemiş

Sabah kahvaltısı olarak domates, salatalık , yumurta, peynir, zeytin klasik Türk kahvaltısı güzel bir uykunun sabahında bedeninin gereksinimini en kaliteli şekilde karşılayacaktır. Öğle yemeğinde her zaman yediğinizden daha fazla gıda tüketimi yapmalısınız çünkü kilo almak için günün en değerli zamanıdır. Öğlen yemeğinden ve akşam yemeğinden sonra 250gr kuru yemiş ve kuru meyve yenmesi kısa zamanda gözle görülür değişim gösterecektir.

2. Günlük harcanan enerji miktarı hesaplanarak kilo almak

Günlük harcanan enerji miktarından daha fazla enerji miktarı gıda olarak alınmıyorsa kilo alamazsınız. Fazla fiziksel aktivite yapılıyor ve bu aktivitenin harcadığı enerji miktarı vücudunuza almış olduğunuz enerji miktarından fazla ise zayıflarsınız. Öncelikle çok fazla hareket etmekten kaçınmalıyız. Sık sık yemek yemeli ve bunu alışkanlık edinmeliyiz. Meyve ,sebze atıştırmalıklar sürekli olarak yanımızda bulunmalı ve tüketilmeli. Halen kilo alamıyorsanız. Sağlık probleminiz olabilir ve genel olarak görülen problem bağırsak parazitidir.

3.Liste ile kilo almanın yöntemleri

  • Kahvaltı enerji verici besinler olmalı tahin pekmez gibi enerji potansiyeli yüksek gıdalar tüketilmeli.
  • Ara öğünlerde süt, kuru yemiş ve kuru meyveyi beraber tükettiğimizde kaloriyi büyük oranda yükseltmiş oluruz.Kepekli tost ve taze sıkılmış meyve suyu tüketebiliriz.
  • Ana öğünlerde protein ve karbonhidrat beraber tüketilmeli. Ana öğünlerde salata,çorba ve su tüketilmemeli miğde içerisinde fazla hacim kapladığı için yüksek kalori alamazsınız ve kilo alımınız yavaşlar.
  • Omega3 balık yağı hapı günlük tüketilmeli iştah açıcı etkisi oldugu için kilo alımınızda etkisi olacaktır.

Ara öğünleri akşam yatmadan öncede tüketirseniz uykuda kas gelişimi olduğu için kilo alımınız daha hızlı gerçekleşir. Kilo almak kilo vermekten daha zordur mideniz küçük olduğu için doygunluk olacaktır ve diyetin ilk sürelerinde pes edilmezse eğer mideniz gerekli büyüklüğe ulaştığında istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.