Arı sokması durumunda ne yapılmalı?

tarafından
108
Arı sokması durumunda ne yapılmalı?

Arılar iki mideli canlılardır. Arılar çiçeklerden nektar alarak bir midesinde bal üretimi yapar diğer midesini de yaşamını sürdürebilmek için kullanırlar. Bütün arılar kraliçenin hizmetinde işçi arılardır. Çiçeklerden nektar toplama işlemi yaparlar doğa döngüsünde çok önemli bir rol oynarlar. Çiçekleri kendilerine yapışan polenler sayesinde döllerler ve çiçeklerde üremeyi sağlarlar.

Arı sokması durumunda ne yapılmalı?

Arı sokması durumunda ne yapılmalı diye düşünerek panik olmamalısınız. Gayet sakin bir şekilde arının etkileşimde bulunduğu bölgeyi tespit edip bir tutamaç yardımı ile arının iğnesini çıkarmalısınız.Arıların iğnesinde bulunan fenom olarak adlandırılan zehrin vücuttan çıkarmalısınız. Bu işlemi sıktırma uygulayarak yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapma sebebimiz dolaşım sistemimizde zehrin yayılmasını önlemektir.

Arı sokması sonrası şişlik ve kaşıntı.

Arı sokması sonrası şişlik için buz uygulaması yapabilirsiniz. Kaşıntı için ise kaşımamanız gerekmekte kaşıma durumunda tahriş olacaktır. Bu sebepten ötürü eczanelerden böcek sokması sonrası kaşıntı önleyici kremler alıp kullanabilirsiniz.

Arı sokması tedavisi.

Arı sokması sonrasında travma görmüş bölgede şişlik görülmektedir. Bu bölgeyi tedavi etmek için öncelikle bir tutamaç veya cımbız ile arının iğnesini çıkartmalısınız. Ardından gerekli dezenfektan işlemlerini uygulamalısınız. Dezenfektan için kolonya ve türevlerini kullanabilirsiniz. Ardından doğal bir ortamdaysanız çamur sürebilirsiniz. Doğal ortamda değilseniz eczanelerden gerekli kremi tedarik edebilirsiniz.

Arı sokması en tehlikelisi.

En tehlikeli arı sokma durumu arının dilinizi sokmasıdır.Eğer arı dilinizi sokmuşsa yine panik olmadan ama hızlı hareketler ile ağzınıza delik materyaller yerleştirmelisiniz ve nefes alabileceğiniz düzeye kendinizi getirmelisiniz. Şöyle ki arı dilinizi sokarsa diliniz şişmeye başladığında ağzınızda nefes alabileceğiniz boşluk kalmaz ve boğula bilirsiniz. Bu durumdan ötürü diliniz şişmeden önce kendi önlemlerinizi alıp ambulansı arayabilirsiniz.

Arı sokmalarında hangi belirtilerde doktora danışmalısınız.

Arı sokması sonrası kendinizde halsizlik, bulantı ,ateş ,nefes darlığı ve alerjik reaksiyon gibi etkiler gözlemliyorsanız. Acilen bir doktora gözükmeli siniz. Aksi taktirde sağlığınızı kaybedebilirsiniz.

Arı zehrinin faydaları nelerdir?

Arı sokması doğal bir olay olduğu için içerisinde doğal antioksidan da içermektedir. İnsan vücuduna bir çok yönden faydası bulunmaktadır.

  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • İltihaplı romatizmalarda kullanılmakta.
  • Cilt hastalıklarında kullanılmaktadır.
  • Hitamin bağışıklı sistemini güçlendirmektedir.
  • Dopamin hormonu içerir.
  • Serotonin ile mutluluk hormonu salgılamayı sağlar.
  • Noradrenalin beyini etkiler ve refleksleri güçlendirir.

Yaşlanmayı geciktirmesi için iki sağlıklı hücreyi bir arada tutan hyluronik asit içerdiği için yaşlanmayı geciktirmektedir.Bakteri öldürücü molekül içermektedir. Bu moleküller fosfolipaz denilen a2 molekülü içermektedir.